2019-cu sərgi ilinin yekunları
Azərbaycanda beynəlxalq ticarət sərgilərinin təşkilatçıları 2019-cu ildə həyata keçirdikləri fəaliyyətlərinin yekun icmalını hazırlayıblar. Belə ki, 2019-cu il ərzində “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri tərəfindən hər il keçirilən 21 ticarət-sənaye sərgisi, eləcə də 3 konfrans keçirilmişdir. Həmçinin bu il ərzində Azərbaycanın ilk qeyri-neft sərgiləri - “WorldFood Azerbaijan”, “BakuBuild” və “Bakutel” sərgiləri öz 25 illik yubileyini, “Caspian Ecology” sərgisi isə 10 illik yubileyini uğurla qeyd etmişdir. Bununla yanaşı, “CEO” şirkəti 12 beynəlxalq səviyyəli tədbirə təşkilati dəstək göstərmişdir. Onların arasında  IOI 2019 – 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasi, Ümumdünya Gömrük Təşkilatinin İnformasiya Texnoloqiyalari / Texnoloqiya və İnnovasiyalar Konfrans və Sərgisi, BMİ Beynəlxalq Forumu, Azərbaycan Nevrologiya Həftəsi və digər beynəlxalq tədbirlər yer alıblar.
2019-cu ildə Bakıda keçirilən beynəlxalq sərgilər dünyanın 53 ölkəsindən 986-sı xarici şirkət olmaqla 1838 eksponenti bir araya gətirib. Sərgilərdə təmsil olunan şirkətlərin sayına görə Rusiya, Türkiyə və Belarus Respublikası müvafiq olaraq birinci, ikinci və üçüncü yerləri tutur. Bu il Azərbaycanda keçirilən sərgilərin iştirakçı-ölkələri sırasına Monqolustan da qatılıb. Müxtəlif sərgilərdə 21 ölkə tərəfindən 33 milli ekspozisiya, eləcə də 24 regional stend təqdim edilib.
Ümumilikdə isə sərgilərdə dünyanın 75 ölkəsindən 50537 ziyarətçi qeydiyyatdan keçib. 2019-cu ildə ziyarətçilərin coğrafiyası əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib və üç ölkə - Türkiyə, Rusiya və İran ziyarətçilərin sayına görə öz lider mövqelərini qoruyub saxlayıblar.
Ölkə rəhbərliyi Azərbaycandakı sərgi fəaliyyətinə diqqət göstərir və bu baxımdan, 2019-cu il də istisna olmayıb. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev “Xəzər Neft və Qaz” (“COG”), “WorldFood Azerbaijan”, “Caspian Agro”, “Bakutel” sərgilərini ziyarət etməklə yanaşı, iştirakçı və ziyarətçilərə salamlama məktubları ünvanlamışdır. Ölkə rəhbərliyinin sərgilərə göstərdiyi diqqət, eləcə də aidiyyətı olan dövlət strukturlarının dəstəyi tədbirlərə olduqca müsbət təsir göstərir və sərgilərin uğurunun təminatıdır. Ölkə prezidentinin sərgiləri ziyarət etməsi sektorun inkişafına həmişə güclü təkan verir, bazar iştirakçılarına qayğı və diqqətin mövcud olduğunu nümayiş etdirir.
Eyni zamanda, ABŞ Prezidenti Donald Tramp da “Xəzər Neft və Qaz” sərgi və konfransının iştirakçı və qonaqlarına salamlama məktubu ünvanlamışdır. Öz növbəsində Böyük Britaniyanın Beynəlxalq ticarət üzrə Dövlət katibi cənab Liam Foks da sərginin iştirakçı və qonaqlarına video-müraciət göndərmişdir. Ümumdünya Turizm Təşkilatının (ÜTT) Baş katibi Zurab Pololikaşvili isə “AITF” turizm sərgisinə salamlama-məktubu göndərmişdir. Sərgilər xarici sənaye nazirlikləri və beynəlxalq strukturlar arasında da populyardır. İqor Vasilyeviç Lyaşenko, Belarus Respublikasının Baş nazirinin müavini, Houlin Jao, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının baş katibi, Kent D. Loqsdon, Enerji Resursları Bürosu Katibi köməkçisinin birinci müavini (ABŞ), Əmir Hüseyin Zamaniniya, Neft Nazirinin müavini (İran), Türkiyənin Nəqliyyat və İnfrastruktur naziri Mehmet Cahit Turhan və digər xarici qonaqlar sərgiləri ziyarət ediblər.
“Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” tərəfindən təşkil olunmuş sərgi və konfranslar dövlət strukturları tərəfindən dəstəklənir. 2019-cu ildə keçirilən müxtəlif sərgilərdə stend ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyini, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin (“ASAN Xidmət”) “E-GOV” strukturu, “IDEA” İctimai birliyi, “ABAD”, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “DOST” Agentliyi də öz fəaliyyətlərini fəal şəkildə təqdim etmişlər. Bütün sərgilər Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən dəstəklənir.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) 6 sərgidə - “WorldFood Azerbaijan”, “Gift and Promo”, “Eduexpo”, “BakuBuild”, “Caspian Ecology”, “Bakutel” - mikro, kiçik və orta biznesi təmsil edən sahibkarlar üçün stend təşkil edərək, yüzə yaxın KOB subyektinin bazara çıxmasına kömək etmişdir. KOB-lar bu dəstək çərçivəsində öz məhsul və xidmətlərini çoxminlik auditoriyaya təqdim edərək, satış imkanlarını genişləndirmiş və yeni işgüzar münasibətlər qurmuşdur.
2019-cu ildə sərgi layihələrinin uğurla həyata keçirilməsində tərəfdaş və sponsorların mühüm rolunu da qeyd etmək lazımdır. Belə ki, 2019-cu ildə tərəfdaş qismində SOCAR, BP, NB Group, Azercell, TPAO, Azeri MI Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, BOS SHELF, Caspian Drilling Company, Сaspian Marine Services, RussNeft, Socar Polymer, Tekfen Construction, Royal IHC, Kapital Bank, Pasha Bank, Equinor Azerbaijan, Qazprombank, Petronas Azerbaijan, INPEX Corporation, ABB Limited, Baker Hughes, Caspian Pipe Coatings, Dentons Europe AARPI, HUAWEI, Hewlett Packard Enterprise, Lamor Corporation, McDermott, Nobel Upstream, SOCAR AQS, Tenaris Connections B.V., Total E&P Absheron, Zenith Aran Oil Company LTD,  Prior Leasing, Matanat A, AIMC, Holcim Azerbaijan, Mitto, Dominikan Respublikası Turizm Nazirliyi, Bakı Konqres Mərkəzi, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, Shokki Mokki brendi, Halliburton, ACE Group Consultants, British School in Baku, Green Light Autizm Mərkəzi, "Şəfa" Müalicəvi Diaqnostik Mərkəzi, Art Trio, Credo, CityTaxi, CTS Translation, Caspian Energy International Media Group çıxış ediblər.
2019-cu ildə “Iteca Caspian” və “Caspian Event Organisers” şirkətinin rəsmi tərəfdaşları qismində Bakı Ekspo Mərkəzi, “Qafqaz Hotels and Resorts”, “Intourist Hotel” və “Boulevard Hotel Baku” mehmanxanaları, “Greenwich Travel Club” turoperatoru, eləcə də rəsmi stend quraşdırma üzrə tərəfdaş “AzExpoMontage”, Caspian Freight Services yer alırlar. “Uşaq zonası” üzrə tərəfdaş - "Bağçam" Uşaq Bağçaları Şəbəkəsidir.
2019-cu sərgi ilini haqlı olaraq “Sərgilər+” ili də adlandırmaq mümkündür. Belə ki, təşkilatçılar 45 əlavə tədbir planlaşdıraraq həyata keçiriblər. Hər sərgi çərçivəsində yeni məhsul və xidmətlərin nümayiş etdirilməsi üçün xüsusi “Təqdimat zonası” yaradılıb. Belə tədbirlərdən biri isə artıq sərgilərin ənənəsinə çevrilmiş “B2B” formatlı işgüzar görüşlərdir. 2019-cu ildə “B2B” formatlı görüşlərdə 300-dən çox şirkət iştirak edib və bu şirkətlər 848 beynəlxalq görüş keçiriblər.
“CEO” şirkətinin tədbirlər portfelinə daxil olan yeni “Bizimkilər” brendi dərhal populyarlaşıb və 2019-cu ildə bu sessiya “Bakutel Tech Talks” ilə yanaşı, “Xəzər Neft və Qaz” və “Medinex” sərgiləri çərçivəsində də keçirilib. Xaricdə təcrübə toplamış həmvətənlərimizin çıxışları sərgi ziyarətçilərinin daim marağına səbəb olur.
Sərgilər çərçivəsində ilk dəfə olaraq şəbəkələşmə üçün əlavə imkanlar yaradan yeni formatlar, tədbirlər ərsəyə gətirilib. Onların arasında Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Turizmə Dəstək və Milli Qastronomiya Təşkilatı və “chefs.az” internet resursunun təşkilati dəstəyi ilə “Chefs Cup” Aşpazlar Çempionatı, “Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat marşrutu” mövzusunda konfrans, “Şirkətlərin sosial məsuliyyəti – Yaşıl dalğa” adlı sessiya, məşhur sloveniyalı futuroloq Blaz Qolobun “Enerji baxımından səmərəli və “Ağıllı” şəhərlər”: əsas hərəkətverici mexanizmlər və onların inkişafında energetika sektorunun rolu” adlı aktual mövzusunda çıxışı, “Tullantıdan sənətə” ekspozisiyası, energetika sahəsində nailiyyətlər qazanmış qadınlara həsr olunmuş “Women in Power” sessiyası, Rusiya Yazıçılar İttifaqının üzvü, “Smeşariki” layihəsinin həmmüəllifi və “Fiksiki” layihəsinin bir neçə seriyasının ssenari müəllifi, tanınmış uşaq yazıçısı İ. M. Şevçuk ilə görüş, sənaye mütəxəssislərinin – nüfuzlu şirkətlərin aparıcı marketoloqları, sərginin iştirakçıları və peşəkar ziyarətçilərinin iştirakı ilə “Promo Talks” panel müzakirəsi, “Bakutel” sərgisinin xüsusi qonağı, Forbes jurnalının redaksiya direktoru Nikolay Uskov və sərgilərin daimi tərəfdaşı, 1news xəbər agentliyinin direktoru Rəhman Hacıyevin iştirakı ilə unikal işgüzar dialoq formatında diskussiya paneli və digər maraqlı tədbirlər var idi.
Təşkilatçılar demək olar ki, hər bir sərginin iştirakçılarını tədbir başlamazdan əvvəl işgüzar səhər yeməyinə dəvət etmişlər və burada eksponentlərə bir-birləri ilə tanış olmaq, təşkilatçıları yaxından tanımaq və ən əsası da əldə edilmiş bilik və imkanlar hesabına iştirakın səmərəliliyini artırmaq üçün imkan yaradıblar. Əgər təşkilatçılar 2019-cu ilə qədər belə təlimlər üçün xaricdən mütəxəssis dəvət edirdilərsə, artıq şirkətlər öz təcrübələrini yerli iştirakçılar ilə bölüşən yerli mütəxəssislər yetişdiriblər.
Həmçinin şirkət nümayəndələri “WorldFood Azerbaijan”, “BakuBuild” və “Caspian Ecology” sərgilərinin yubiley tədbirlərində də bir araya gəliblər. Sərgi iştirakçıları Mərkəzi Nəbatat Bağında nar və badam ağacları əkib, quşlar üçün yuvalar və yem qabları quraşdırıb, Olimpiya stadionunun yaxınlığında yerləşən Böyükşor gölü ərazisində isə sərv ağacları əkiblər.
“Xəzər Neft və Qaz” və “Bakutel” sərgiləri çərçivəsində "kağızdan kənar" olmağa, yəni heç bir sənədi çap etməmək imkanı verən xüsusi mobil tətbiq işə salınmışdır. Mobil tətbiqi yüklədikdən sonra ziyarətçilər "hands free" olaraq sərgi haqda məlumatları telefonlarında əldə edə bilərlər. Tətbiqin rahat və asan naviqasiyası lazım olan məlumatları tez bir zamanda tapmağa imkan verir. Bundan əlavə, həm iştirakçılar, həm də ziyarətçilər sərgi və konfransların proqramına uyğun olaraq tədbirlərin başlaması barədə “bildiriş” (“push notifications”) ala bilirlər. Tətbiq vasitəsi ilə ziyarətçilər həmçinin sərgi iştirakçıları ilə birbaşa görüşlər təyin edə, QR kodları skan edib bütün lazimi məlumatları elektron ünvanlarına göndərə bilərlər. Həmçinin tədbirlərdə fərdi marşrutu müəyyən etmək, planı e-poçt vasitəsi ilə göndərmək və digər xidmətlərdən istifadə üçün sərgilərin interaktiv planı quraşdırılmışdır.
Təşkilatçılar tərəfindən davam etdirilən “Təbiəti qoru” kampaniyasına uyğun olaraq, istifadə edilmiş bütün kağız məmulatlar ofisdən çıxarılaraq emal və təkrar istifadəyə verilir, sərgilərdə plastik “beyc” və paketlərdən imtina edilir, əvəzində isə təkrar emal edilmiş kağızdan hazırlanan paketlərdən istifadə olunur. Bu baxımdan, yeni addım reklam məqsədləri ilə bannerlərdən istifadənin məhdudlaşdırılması olacaq və bunun əvəzində parça üzərində çap məmulatlarından istifadə olacak. Sərgilərin rəsmi ziyafət gecələri üçün sifariş edilmiş yeməklərin qalan hissəsi ehtiyacı olan insanlara göndəriləcək. Həmçinin bütün qıda tullantılarının heyvan sığınacaqlarına verilməsi də planlaşdırılır.
Hal-hazırda, bir-birindən maraqlı tədbirlərlə zəngin olacaq yeni sərgi mövsümünə fəal hazırlıq gedir. 2020-ci ildə “CEO” və “Iteca Caspian” şirkətləri tərəfindən 23 layihə həyata keçiriləcək. Yeni sərgi mövsümü isə 15 fevral tarixində “Autizm spektr pozuntusu” (ASP) mövzusuna həsr olunmuş və fərqli inkişaf xüsusiyyətləri olan uşaqların valideynlərini, eləcə də mütəxəssisləri, pedaqoq və metodistləri, habelə psixoloq və psixoterapevtləri bir araya gətirəcək 2-ci Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan Uşaqlar “Fərqli Fərdlər” Konqresi ilə açıq elan olunacaq. 2020-ci ildə keçiriləcək sərgilərin tam cədvəli ilə şirkətlərin rəsmi veb-saytlarında www.iteca.az və www.ceo.az tanış olmaq mümkündür.

Итоги выставочного 2019 года
Организаторы международных торговых выставок в Азербайджане подвели итоги своей деятельности в 2019 году. Компаниями Caspian Event Organisers (CEO) и Iteca Caspian было проведено 21 торгово-промышленная ежегодная выставка и 3 конференции. С успехом свое 25-летие отметили первые азербайджанские выставки по ненефтяной тематике WorldFood Azerbaijan, BakuBuild, Bakutel, а выставка Caspian Ecology отметила 10-летний юбилей. Кроме того, компания Caspian Event Organisers оказала организационную поддержку 12 событиям международного уровня, среди которых IOI 2019 – 31-я Международная Олимпиада по Информатике, Международный Форум Союза Архитекторов, Конференция и Выставка «Информационные Технологии/Технологии и Инновации» Всемирной Таможенной Организации, Азербайджанская Неделя Неврологии и ряд других.
В 2019 году международные выставки в Баку собрали 1838 экспонентов из 53 стран мира, из  которых 986 это иностранные компании. Впервые к странам, принимающим участие в выставках в Азербайджане, присоединилась Монголия. По количеству представленных компаний на выставках Российская Федерация, Турция, и Беларусь занимают соответственно первое, второе и третье место. На разных выставках 21 страна представили 33 национальные экспозиции, 24 региональных стенда.
Всего же на выставках было зарегистрировано 50537 посетителей из 75 стран мира. География посетителей значительно расширилась в 2019 году, при этом топ три страны Турция, Россия и Иран сохранили свое лидерство по посетителям.
Руководство страны проявляет внимание к выставочной деятельности в стране и этот год не стал исключением. Президент Республики Ильхам Алиев посетил выставки WorldFood Azerbaijan, Caspian Agro, Caspian Oil and Gas, Bakutel, а также направил письма-приветствия в адрес участников и посетителей. Внимание руководства государства к выставкам, поддержка заинтересованных государственных структур оказывает колоссальное положительное влияние и является залогом успеха выставок. Визит Президента на выставку это всегда дополнительный импульс для развития отрасли, демонстрация заботы и внимания к участникам рынка. Также в адрес участников и гостей выставки и конференции Caspian Oil and Gas письмо-приветствие направил Президент США Дональд Трамп. С видеообращением обратился государственный секретарь Великобритании по международной торговле Лиам Фокс, а в адрес выставки туристической выставки AITF направил письмо-приветствие Зураб Пололикашвили, генеральный секретарь Всемирной Туристской Организации. Выставки пользовались популярностью и среди зарубежных отраслевых министерств и международных структур. Так, выставки посетили Хуалин Жао, Генеральный секретарь Международного Союза Электросвязи, Кент Д. Логсдон, первый заместитель помощника секретаря, Бюро энергетических ресурсов (США), Амир Хоссейн Заманиния, заместитель министра нефти (Иран), Игорь Ляшенко, заместитель Премьер-министра Республики Беларусь, Министр транспорта и инфраструктуры Турецкой Мехмет Джахит Туркан и другие.
Выставки и конференции, организованные Caspian Event Organisers (CEO) и Iteca Caspian, проходят при поддержке государственных структур. Активно свою деятельность на стендах на выставках в 2019 году представляли Министерство Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики, Министерство Транспорта, Связи и Высоких Технологий Азербайджанской Республики, Министерство Образования Азербайджанской Республики, Министерство Экологии и Природных Ресурсов Азербайджанской Республики, Государственное Агентство Жилищного Строительства, Союз Архитекторов Азербайджана, Государственная Нефтяная Компания Азербайджанской Республики, Государственное Агентство по Туризму Азербайджанской Республики, Агентство по продовольственной безопасности Азербайджанской Республики, ЗАО Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство, Министерство по Чрезвычайным Ситуациям Азербайджанской Республики, Министерство Экологии и Природных Ресурсов Нахичеванской Автономной Республики, Общественное Объединение IDEA, структура “E-GOV” Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям “ASAN“, Агентство DOST Министерства Труда и Социальной Защиты Азербайджанской Республики, Центр поддержки семейного бизнеса “ABAD”. Все выставки в Азербайджане состоялись при поддержке Национальной Конфедерацией Предпринимателей (Работодателей) Организаций Азербайджанской Республики, Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), Агентства Развития Малого и Среднего Бизнеса Азербайджанской Республики.
Агентство Развития Малого и Среднего Бизнеса Азербайджанской Республики «KOB» организовал стенд для предпринимателей малого и среднего бизнеса на 6 выставках: WorldFood Azerbaijan, Gift&Promo, Eduexpo, BakuBuild, Caspian Ecology, Bakutel, оказав таким образом помощь сотни малым и средним предприятиям в доступе к рынкам. В рамках этой поддержки МСБ предлагали многотысячной аудитории выставок свои продукты и услуги, расширяя возможности продаж и строя новые деловые отношения.
В успешном проведении выставок важна роль партнеров и спонсоров. В 2019 году спонсорами выставок выступили SOCAR, BP, NB Group, Azercell, TPAO, Azeri MI Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, BOS SHELF, Caspian Drilling Company, Сaspian Marine Services, RussNeft, Socar Polymer, Tekfen Construction, Royal IHC, Kapital Bank, Pasha Bank, Equinor Azerbaijan, Газпромбанк, Petronas Azerbaijan, INPEX Corporation, ABB Limited, Baker Hughes, Caspian Pipe Coatings, Dentons Europe AARPI, HUAWEI, Hewlett Packard Enterprise, Lamor Corporation, McDermott, Nobel Upstream, SOCAR AQS, Tenaris Connections B.V., Total E&P Absheron, Zenith Aran Oil Company LTD,  Prior Leasing, Matanat A, AIMC, Holcim Azerbaijan, Mitto, Министерство Туризма Доминиканской Республики, Баку Конгресс Центр, Азербайджанский Международный Банк, Shokki  Mokki, Halliburton, ACE Group Consultants, British School in Baku, Green Light Autism Center, лечебно-диагностический центр «ШАФА», Art Trio, Credo, CityTaxi, CTS Translation, Caspian Energy International Media Group. Партнерами компании Iteca Caspian и Caspian Event Organisers в 2019 году были Баку Экспо Центр, Caspian Freight Services, туроператор «Greenwich Travel Club», официальные гостиницы «Qafqaz Hotels and Resorts», «Boulevard Hotel Baku» и «Intourist Hotel Baku», официальный застройщик «AzExpoMontag», партнер по детской зоне сеть детских садов "Bagcam".
2019 выставочный год можно по праву назвать годом «Выставки+», так как организаторами были спланированы и проведены 45 дополнительных мероприятий. В рамках каждой выставки специально для демонстрации новых продуктов производства и услуг была создана презентационная зона. Одним из таких мероприятий является бизнес встречи (b2b), которые уже стали традицией выставок. В 2019 году в b2b встречах приняли участие более 300 компаний, которые провели 848 международных встреч.
Новый бренд в портфолио событий компании Caspian Event Organisers «Наши» (Bizimkilər) сразу же стал популярным и в 2019 году сессия с таким названием прошла уже не только в рамках  Bakutel Tech Talks, но и выставок Caspian Oil and Gas и Medinex. Выступление наших соотечественником, получивших опыт за рубежом неизменно вызывает интерес у посетителей выставок.
В рамках выставок впервые появились новые форматы, мероприятия, предоставляющие дополнительные возможности для нетворкинга, среди которых: Первый Чемпионат Поваров – Chefs Cup (при организационной поддержке общественной организации Поддержки Туризма и Национальной Гастрономии и ресурса chefs.az), конференция «Транскаспийский международный транспортный маршрут», презентационная зона «Социальная ответственность компаний – Зеленая Волна», встреча с футурологом из Словении, Блага Голаба, для обсуждения темы «Энергоэффективные и «Умные Города»: Основные Драйверы и Роль Энергетического Сектора в их Развитие», выставка «Из отходов в искусство», сессия «Women in Power» о женщинах, которые добились успеха в энергетической сфере, встреча с известным детским писателем, одним из авторов проекта «Смешарики» и автором сценария нескольких серий проекта «Фиксики» И.М. Шевчуком, панельная дискуссия с участием маркетологов и производителей рекламной продукции и подарков Promo Talks, бизнес-диалог с участием специального гостя Bakutel - редакционного директора журнала Forbes Николая Ускова и директора многолетнего партнера выставок - информационного агентства 1news Рахмана Гаджиева, и ряд других мероприятий.
Организаторы собирали участников почти каждой выставки еще до ее начала на бизнес завтраках, которые помогали экспонентам познакомиться друг с другом, узнать ближе организаторов, и самое главное повысить эффективность своего участия за счет полученных знаний и возможностей. До 2019 года для такого тренинга организаторы приглашали специалистов из-за рубежа, а теперь компании вырастили местных специалистов, которые делятся своим опытом с локальными участниками.
Также представители компаний собирались вместе на юбилейных мероприятиях выставок WorldFood Azerbaijan, Bakubuild, Caspian Ecology. Участники выставок посадили гранатовые и миндальные деревья в Центральном Ботаническом Саду, установили там же скворечники и кормушки для птиц, а на территории озера Беюкшор, вблизи Олимпийского стадиона, посадили  кипарисовые деревья.
На выставках Caspian Oil and Gas и Bakutel работало специальное мобильное приложение,  позволившее участникам быть «paperless», то есть обойтись без распечатанных документов. В свою очередь, посетители выставок, скачав приложение, могли быть на выставке «hands free», так как вся информация была уже у них в телефоне. Удобная и простая навигация приложения позволяла очень быстро находить нужную информацию. Кроме того, и участники и посетители при помощи push-уведомлений оперативно получали информацию о начале событий по программе выставки и конференции. Посетители могли самостоятельно назначать встречи экспонентам, а также просканировав QR код, послать всю информацию и контакты заинтересовавшей его компании себе на мейл. Также на выставках был установлен интерактивный план выставок, позволяющий проложить индивидуальный маршрут, отправить план на емайл и многое другое.
Организаторы продолжают кампанию «Сохрани природу», согласно которой всю использованную бумажную продукцию из офиса отдают для переработки и повторного использования. Также организаторы отказались от использования пластиковых бейджей и кульков на выставках, заменив их бумагой и пакетами из переработанной бумаги. Новым шагом станет сокращение использование баннеров в рекламных целях, а вместо этого использовать принты на тканях. Излишки заказанной еды для выставочных гала-ужинов будут отправляться нуждающимся людям, а также планируется все пищевые отходы передавать в приюты для животных.
В настоящее время идет активная подготовка к новому выставочному сезону, который будет насыщен интересными событиями. В 2020 году выставочные операторы Caspian Event Organisers и Iteca Caspian проведут 23 проекта. Откроет сезон 15 февраля Fərqli Fərdlər: 2-й Конгресс для Детей с Особенностями Развития, который будет посвящен теме РАС - расстройством аутистического спектра и соберет на одной площадке родителей детей с особенностями развития и специалистов, педагогов и методистов, психологов и психотерапевтов.