1–3 iyun 2026-cı il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən nüfuzlu və genişmiqyaslı enerji platformalarından olan “Baku Energy Week” (Bakı Enerji Həftəsi) keçiriləcək. Artıq 30 ildən çoxdur ki, beynəlxalq enerji sahəsinin əsas oyunçularını bir araya gətirən bu tədbir etibarlı və tanınan milli brend olmaqla yanaşı, qlobal enerji gündəliyində mühüm yer tutur.
“Baku Energy Week” çərçivəsində aşağıdakı tədbirlər təşkil olunacaq:
• “Caspian Oil & Gas” – 31-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi
• “Caspian Power” – 14-cü Xəzər Beynəlxalq Təmiz Enerji Sərgisi
• “Baku Energy Forum” – 31-ci Bakı Enerji Forumu
Bakı Enerji Həftəsinin aparıcı və strateji enerji dialoqu məkanı 1-2 iyun tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində baş tutacaq “Baku Energy Forum”dur. Forum enerji sahəsinin əsas iştirakçılarını, aparıcı beynəlxalq ekspertləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrini, müxtəlif ölkələrin hökumət strukturlarını, investorları və biznes nümayəndələrini hər il bir araya gətirərək, qlobal enerji bazarının gələcək inkişaf istiqamətlərinin müzakirəsi üçün mühüm platforma yaradır.
“Baku Enerji Week”in yüksək səviyyəli və strateji dialoq platforması olan Bakı Enerji Forumu uzun illər ərzində regionda konstruktiv və balanslı enerji müzakirələrinin aparıldığı əsas mərkəzlərdən birinə çevrilmişdir. 2026-cı ildə Forum davamlı və şaxələndirilmiş enerjinin gələcəyi, enerji transformasiyası və gələcək strategiyaları, yaşıl enerji sahəsində genişlənə bilən layihələr və ixrac perspektivləri və digər vacib mövzuları əhatə edəcəkdir.
“Baku Energy Forum”un beynəlxalq nüfuzu və strateji əhəmiyyəti tədbirə qatılan yüksək səviyyəli rəsmilərin və beynəlxalq enerji təşkilatlarının rəhbərlərinin forum iştirakçılarına ünvanladıqları müraciətlərdə aydın şəkildə əks olunur.
Forum Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) tərəfindən dəstəklənir. “Baku Energy Week 2026” iştirakçılarına OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays ünvanladığı salamlama məktubunda Forumun da əhəmiyyəti diqqətə çatdırılır. Onun məktubunda qeyd olunur ki, Bakı Enerji Forumu bütün enerji növlərinin gündəmdə olduğu bir tədbirdir. “Bakı Enerji Həftəsi ildən-ilə güclənir. Bu tədbir Azərbaycanın regional və qlobal enerji tərəfdaşlarını bir araya gətirərək, onun mühüm rolunu vurğulayır. Bu, həm də bütün enerji növlərinin gündəmdə olduğu bir forumdur; gələcəyin enerji yollarının inkişafına holistik, balanslı və realist yanaşmanı əks etdirən bir tədbirdir. Bu vizyon OPEC tərəfindən tam dəstəklənir”, deyə Haysam Əl-Qays qeyd etmişdir.
OPEC-in Baş katibi əminliyini bildirmişdir ki, Azərbaycanın OPEC və qeyri-OPEC istehsalçıları arasında Əməkdaşlıq Bəyannaməsinə (DoC) davamlı dəstəyi, neft bazarının davamlı sabitliyinə verdiyi töhfə, eləcə də gələcəyin enerji yollarının inkişafındakı rolu “Baku Energy Week” tədbirində nümayiş olunacaq.
“Baku Energy Week”ə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) isə baş tərəfdaş qismində çıxış edir. Bakı Enerji Həftəsinin təşkilatçıları “Iteca Caspian”
və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. Tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstəklənir.
Bakı Enerji Həftəsinin iştirakçıları, eləcə də tərəfdaşları və sponsorları sırasında “ABB”, “Acwa Power”, “AZEL Systems LLC”, “Baku Steel Company”, “bp”, “ExxonMobil”, “XRG”, “Gap İnşaat”, “GL”, “Gran Tierra Energy”, “Inpex”, “KMPG”, “Kolin İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “SLB”, “TotalEnergies” və “Türkiye Petrolleri AO” kimi nüfuzlu şirkətlər yer alır. Tədbirin rəsmi avtomobil sponsoru “Imotors” MMC-dir. Bundan əlavə, Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” çıxış edir. “Deloitte” forumun konsultativ tərəfdaşıdır.
Tədbirin rəsmi bankı qismində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutu “PAŞA Bank” çıxış edir. Rəsmi hotel tərəfdaşı “Absheron Hotel Group”, rəsmi mebel tərəfdaşı “Accurate MMC” və rəsmi “outdoor” reklam tərəfdaşı isə“Bilbord.al” şirkətidir.
Bakı Enerji Həftəsi və Bakı Enerji Forumu haqqında ətraflı məlumatları daim yenilənən www.bew.az, www.bakuenergyforum.az saytlarından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

С 1 по 3 июня 2026 года в Баку Экспо Центре пройдет «Baku Energy Week» (Бакинская Энергетическая Неделя) - одна из самых влиятельных и масштабных энергетических платформ региона. Это мероприятие, которое уже более 30 лет объединяет ключевых игроков международной энергетической отрасли, является не только надежным и узнаваемым национальным брендом, но и занимает важное место в глобальной энергетической повестке дня.
В рамках «Baku Energy Week» пройдут следующие мероприятия:
• «Caspian Oil & Gas» – 31-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия» (1–3 июня)
• «Caspian Power» – 14-я Каспийская Международная Выставка «Чистая Энергетика» (1–3 июня)
• «Baku Energy Forum» – 31-й Бакинский Энергетический Форум (1–2 июня)
«Baku Energy Forum», который пройдет 1–2 июня в Баку Конгресс Центре, является ведущей и стратегической площадкой для энергетического диалога в рамках Бакинской Энергетической Недели. Форум ежегодно объединяет ключевых участников энергетической отрасли, ведущих международных экспертов, представителей международных организаций, государственных структур различных стран, инвесторов и представителей бизнеса, создавая важную платформу для обсуждения будущих направлений развития глобального энергетического рынка.
Являясь высокоуровневой и стратегической платформой диалога в рамках «Baku Energy Week», Бакинский Энергетический Форум на протяжении многих лет стал одним из ключевых центров проведения конструктивных и сбалансированных энергетических обсуждений в регионе. В 2026 году «Baku Energy Forum» охватит такие важные темы, как будущее устойчивой и диверсифицированной энергетики, энергетическая трансформация и стратегии будущего, масштабируемые проекты в области зеленой энергии, экспортные перспективы и другие актуальные вопросы
Международная репутация и стратегическое значение «Baku Energy Forum» наглядно отражаются в обращениях к участникам форума со стороны высокопоставленных должностных лиц и руководителей международных энергетических организаций, принимающих участие в мероприятии.
Форум поддерживается Организацией стран-экспортеров нефти (ОПЕК). В приветственном письме Генерального секретаря ОПЕК Хайсама Аль-Гайса, адресованном участникам «Baku Energy Week 2026», также подчеркивается значимость Форума. В своем письме он отмечает, что Бакинский Энергетический Форум является мероприятием, на повестке которого находятся все виды энергии. «Baku Energy Week — это мероприятие, которое с каждым годом набирает силу и подчеркивает важную роль Азербайджана в объединении региональных и мировых участников энергетического сектора. Это также форум, на котором обсуждаются все виды энергии, мероприятие, подходящее к вопросам будущего энергетического развития комплексно, сбалансировано и реалистично. Эта концепция полностью поддерживается ОПЕК», — заявил Хайсам Аль-Гайс.
Министерство Энергетики Азербайджанской Республики оказывает поддержку «Baku Energy Week», а Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) выступает в качестве генерального партнера. Организаторами мероприятия являются компании «Iteca Caspian» и их международные партнеры «ICA Events» и «Caspian Event Management FZ-LLC». Активную поддержку также оказывает «Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана» (ASTA).
В числе участников, партнёров и спонсоров мероприятия — такие ведущие мировые компании, как «ABB», «Acwa Power», «AZEL Systems LLC», «Baku Steel Company», «bp», «ExxonMobil», «XRG», «Gap İnşaat», «GL», «Gran Tierra Energy», «Inpex», «KMPG», «Kolin İnşaat», «Masdar», «MOL Group», «SLB», «TotalEnergies» и «Türkiye Petrolleri AO». Официальным автомобильным спонсором мероприятия является компания «Imotors». Интеллектуальным партнёром «Baku Energy Forum» выступает «Boston Consulting Group». Консультативным партнёром форума является компания «Deloitte».
Официальным банком мероприятия является ведущий корпоративный финансовый институт страны - «PAŞA Bank». Официальным гостиничным партнером выступает «Absheron Hotel Group», официальным мебельным партнером — ООО «Accurate», а официальным партнером по наружной рекламе — компания «Bilbord.al»
Более подробную информацию о Бакинской Энергетической Неделе и Бакинском Энергетическом Форуме можно получить как на сайтах www.bew.az и www.bakuenergyforum.az, так и с их соответствующих страниц в социальных сетях.