İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi “Medinex” sərgisinin rəsmi dəstəkçisidir
3-5 noyabr 2022-ci il tarixində səhiyyə sahəsinin peşəkarlarını bir araya gətirən Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları Sərgisi “Medinex” baş tutacaq. Sərgidə aparıcı yerli və beynəlxalq istehsalçılar, eləcə də distribütorlar ölkənin səhiyyə klinikalarını təkmilləşdirməyə və müalicənin effektivliyini artırmağa kömək etmək məqsədi ilə öz yeni məhsul və xidmətlərini nümayiş etdirəcəklər.
Tibb və səhiyyə innovasiyalarını əhatə edən, Qafqaz regionunda ən iri və Azərbaycanda professional genişmiqyaslı tədbir olan “Medinex” sərgisinin hər il dövlət səviyyəsində dəstəklənməsi və geniş beynəlxalq tərkibi sərginin uğurlu keçməsinin əsas səbəblərindəndir.
“Medinex” sərgisinin təşkilatçısı olan “Caspian Event Organisers” şirkətinin baş direktoru Fərid Məmmədov bildirib ki, Azərbaycanda vətəndaşların keyfiyyətli tibbi xidmətlə təmin olunması Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü sosial siyasətin əsas istiqamətlərindən biridir və bu sahədə mühüm addımlardan biri olan icbari tibbi sığortanın tətbiqi özünü uğurla doğrultmaqdadır.
“Bizim üçün çox sevindirici haldır ki, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi 3-5 noyabr tarixlərində keçiriləcək “Medinex” Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları Sərgisinin rəsmi dəstəkçisidr. İnanıram ki, əməkdaşlığımız məhsuldar olacaq və gələcək illərdə birgə fəaliyyətimizlə səhiyyə sahəsinə uğurlu töhfə verəcəyik” - deyə baş direktor əlavə edib.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev bildirib ki, son illər ərzində səhiyyə sahəsində qazanılmış nailiyyətlər Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artmasına səbəb olmuşdur: “Dövlət başçısının rəhbərliyi, Birinci vitse-prezidentin dəstəyi ilə səhiyyədə əldə olunan əsas nailiyyətlərdən biri ölkə üzrə icbari tibbi sığortanın tətbiqi olmuşdur”.
COVID-19 mövzusuna da toxunan Z.Əliyevin sözlərinə görə dünyada hökm sürən pandemiyanın səhiyyə xidmətlərinə olan tələbatı artırması bu sahənin inkişafına yeni imkanlar açır: “Xəstəliklərə qarşı yüksək səviyyədə mübarizə aparmaq tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması, səhiyyənin maddi-texniki təminatının möhkəmləndirilməsi və tibb heyətinin peşəkarlığının yüksəldilməsi ilə mümkündür”.
Z.Əliyevin sözlərinə görə “Medinex” sərgisi təşkil olunduğu vaxtdan bu günədək yerli və xarici şirkətlər, dövlət müəssisələri arasında əməkdaşlığın qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün əhəmiyyətli beynəlxalq platformaya çevrilib. Mühüm səhiyyə tədbirində iştirak şirkətlərin beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsinə imkan yaradır.
Xatırladaq ki, tibdə informasiya texnologiyaları, dərman vasitələri, laboratoriya texnologiyaları, tibbi turizm, tibbi təhsil kimi sahələri əhatə edən “Medinex” sərgisi tibb sahəsində müasir innovasiyalar platforması və naviqator hesab olunur.

Государственное агентство обязательного медицинского страхования является официальным партнёром выставки «Medinex»
30 марта 2022
3-5 ноября 2022 года состоится Азербайджанская Международная выставка медицинских инноваций “Medinex”, объединяющая специалистов в области здравоохранения. Ведущие отечественные и зарубежные производители и дистрибьюторы с целью оказания содействия совершенствованию клиник страны и повышению эффективности лечения, представят на выставке свои новые продукты и услуги.
Одной из основных причин успеха выставки «Medinex», являющейся крупнейшим в Кавказском регионе и широкомасштабным профессиональным мероприятием в Азербайджане, охватывающим инновации в области медицины и здравоохранения является ежегодная поддержка на государственном уровне и широкий международный состав.
Фарид Мамедов – генеральный директор компании Caspian Event Organisers, являющейся организатором выставки «Medinex», отметил, что обеспечение граждан Азербайджана качественными медицинскими услугами – одно из основных направлений социальной политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, и одним из важных шагов в этом направлении является введение обязательного медицинского страхования.
«Мы рады, что Государственное агентство обязательного медицинского страхования является официальным партнёром Азербайджанской международной выставки медицинских инноваций «Medinex», которая состоится 3-5 ноября. Я уверен, что наше сотрудничество будет плодотворным, и в ближайшие годы мы внесем успешный вклад в сферу здравоохранения, благодаря нашей совместной деятельности», — подчеркнул Ф. Мамедов.
Председатель Правления Государственного агентства обязательного медицинского страхования Заур Алиев отметил, что успехи, достигнутые в сфере здравоохранения за последние годы, способствовали повышению авторитета Азербайджана на международной арене: “Одним из основных достижений в сфере здравоохранения, достигнутых под руководством главы государства, при поддержке Первого вице-президента, стало введение обязательного медицинского страхования».
Касаясь темы COVID-19, З.Алиев подчеркнул, что увеличение спроса на медицинские услуги в условиях всемирной пандемии открывает новые возможности для развития этой сферы: ”Борьба с болезнями на высоком уровне возможна за счет повышения качества медицинских услуг, укрепления материально-технического обеспечения здравоохранения и повышения профессионализма медицинского персонала".