29 may tarixində “Hilton Baku” otelində regionun aparıcı sənaye tədbiri olan və hər il qlobal enerji liderlərini bir araya gətirən “Baku Energy Week”ə həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Mətbuat konfransına kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) nümayəndələri, eləcə də tədbirin təşkilat komitəsinin üzvləri qatılıb.
Konfransda “Caspian Event Organisers” şirkətinin İcraçı direktoru Bəhruz Hidayətzadə, Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin Mətbuat katibi Cahid Mikayılov, SOCAR şirkətinin Mətbuat katibi Orxan Hüseynov, Bakı Enerji Həftəsinin layihə meneceri Nailə Əliyeva, Bakı Enerji Forumunun layihə direktoru Aynurə Nəzərli, "Translogistica Caspian" sərgisinin layihə meneceri Ləman Ağayeva çıxış edib.
2-4 iyun tarixlərində “Baku Energy Week” 30-cu dəfə keçiriləcək. Təşkil edildiyi illər ərzində “Baku Energy Week” həm regional, həm də beynəlxalq səviyyədə etibarlı enerji platforması kimi formalaşaraq, qlobal tədbirlər təqvimində mühüm və gözlənilən hadisələrdən biri olmuşdur.
“Baku Energy Week” özündə üç mötəbər tədbiri birləşdirir: 30-cu Yubiley Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil and Gas”, 13-cü Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 30-cu Yubiley “Baku Energy Forum”. “Caspian Oil and Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, “Baku Energy Forum” isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində təşkil ediləcək.
“Baku Energy Week” çərçivəsində keçirilən tədbirlərə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) baş tərəfdaş qismində çıxış edir.
Bu il “Baku Energy Week” 39 ölkədən 267 şirkəti qəbul edir. Ölkələr arasında Azərbaycanla yanaşı Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Belarus, Belçika, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya, Bolqarıstan, Çexiya, Çin, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İsrail, İsveçrə, İtaliya, Qazaxıstan, Qvineya-Bisau, Lüksemburq, Macarıstan, Misir, Monako, Niderland, Norveç, Özbəkistan, Pakistan, Polşa, Rumıniya, Rusiya, Sinqapur, Səudiyyə Ərəbistanı, Slovakiya, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna, Yaponiya iştirak edir. Almaniya Federativ Respublikası Milli pavilyon ilə iştirak edir.
“SOCAR” “Baku Energy Week”in baş tərəfdaşı qismində çıxış edir. Tədbirin iştirakçıları, eləcə də tərəfdaşları və sponsorları sırasında “ABB”, “ACWA Power”, “Azfen”, “AZEL Systems LLC”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Gap İnşaat”, “HMS Group”, “HUAWEI”, “Inpex”, “INTI”, “iMotors”, “Kolin İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “MVM”,“NewMed Energy”, “Saipem”, “Pasha Bank”, “SLB”, “Türkiye Petrolleri AO”, “TotalEnergies”, “Tekfen Inşaat ve Tesisat,” “Türkiye Petrolleri AO” “Ural Steel” və “XRG” kimi nüfuzlu şirkətlər yer alır. Bundan əlavə, tədbirin intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” çıxış edir. “Deloitte”
tədbirin konsultativ tərəfdaşıdır. “Caspian Oil and Gas” sərgisinin rəsmi avtomobili qismində “Imotors MMC” çıxış edir. “Imotors MMC” – JMC markasının Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsidir. JMC – güclü mühərrikləri və dayanıqlı konstruksiyası ilə tanınan Çinin aparıcı pikap və kommersiya avtomobil istehsalçılarındandır. Tədbirlərin rəsmi bankı qismində “Pasha Bank” iştirak edir.
2, 3 və 4 iyun tarixlərində “Koroğlu” metrostansiyasından Bakı Ekspo Mərkəzinə və Bakı Ekspo Mərkəzindən, “Park Pulvar Mall”-a xüsusi avtobuslar vasitəsilə ödənişsiz gediş-gəliş təmin ediləcəkdir. Bu xidmətin rəsmi sponsoru “AZFEN” və “TEKFEN” şirkətləridir.
Tədbirin təşkilatçıları “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management” şirkətləridir. “Baku Energy Week” yüksək təşkilatçılıq səviyyəsini və təqdim olunan statistik məlumatların etibarlılığını təsdiqləyən Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) keyfiyyət nişanına malikdir. Bakı Enerji Həftəsi Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir. Rəsmi tərəfdaşlar qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Hilton Garden Inn Baku”, "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Gloria Flowers" və "Greenwich Travel Club" şirkətləri çıxış edir.
Bakı Enerji Həftəsi haqqında ətraflı məlumatları daim yenilənən www.bew.az saytından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

29 мая в отеле «Hilton Baku» состоялась пресс-конференция, посвящённая ««Baku Energy Week» — ведущему отраслевому мероприятию региона, ежегодно объединяющему мировых лидеров энергетического сектора.
В пресс-конференции приняли участие представители средств массовой информации, Министерства Энергетики Азербайджанской Республики, Государственной Нефтяной Компании Азербайджана (SOCAR), а также члены организационного комитета мероприятия.
В мероприятии выступили исполнительный директор компании «Caspian Event Organisers» Бахруз Гидаятзаде, пресс-секретарь Министерства Энергетики Азербайджанской Республики Джахид Микаилов, пресс-секретарь «SOCAR» Орхан Гусейнов, менеджер проекта Бакинской Энергетической Недели Наиля Алиева, директор проекта Бакинского Энергетического Форума Айнура Назарли, а также менеджер проекта выставки «Translogistica Caspian» Ляман Агаева.
С 2 по 4 июня «Baku Energy Week» пройдёт уже в тридцатый раз. За годы своего проведения Бакинская Энергетическая Неделя утвердилась в статусе надёжной энергетической платформы как на региональном, так и на международном уровне, заняв достойное место среди ключевых и ожидаемых событий глобального энергетического календаря.
«Baku Energy Week» объединяет три значимых мероприятия: 30-ю Юбилейную Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия», 13-ю Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Зеленая Энергия» и 30-й Юбилейный Бакинский Энергетический Форум. Выставки «Caspian Oil and Gas» и «Caspian Power» пройдут в Баку Экспо Центре, а Бакинский Энергетический Форум — в Баку Конгресс Центре, построенном по экологической концепции.
«Baku Energy Week», проходят при поддержке Министерства Энергетики Азербайджанской Республики, Государственная Нефтяная Компания Азербайджана (SOCAR) выступает генеральным партнёром.
В этом году «Baku Energy Week» принимает участие 267 компаний из 39 стран. Помимо Азербайджана среди них — Австрия, Бельгия, Беларусь, Болгария, Великобритания и Северная Ирландия, Венгрия, Грузия, Египет, Израиль, Индия, Италия, Казахстан, Китай, Люксембург, Монако, Нидерланды, Норвегия, Объединённые Арабские Эмираты, Пакистан, Польша, Румыния, Россия, Саудовская Аравия, Сингапур, Словакия, Словения, Соединённые Штаты Америки, Турция, Узбекистан, Украина, Финляндия, Франция, Чехия, Швейцария, , Эстония, Япония, Германия, а также Республика Гвинея-Бисау. Германия участвует с национальным павильоном.
Государственная Нефтяная Компания Азербайджанской Республики (SOCAR) выступает генеральным партнёром «Baku Energy Week». В числе участников, партнёров и спонсоров мероприятия — такие ведущие мировые компании, как «ABB», «ACWA Power», «Azfen», «AZEL Systems LLC», «Baku Steel Company», «bp», «Gap İnşaat», «HMS Group», «HUAWEI», «Inpex», «INTI», «iMotors», «Kolin İnşaat», «Masdar», «MOL Group», «MVM», «NewMed Energy», «Saipem», «Pasha Bank», «SLB», «Türkiye Petrolleri AO», «TotalEnergies», «Tekfen Inşaat ve Tesisat», «Türkiye Petrolleri AO», «Ural Steel» и «XRG». Интеллектуальным партнёром мероприятия выступает «Boston Consulting Group». Консультативным партнёром «Baku Energy Week» является компания «Deloitte».
Официальным автомобилем выставки «Caspian Oil and Gas» является «Imotors MMC» — официальный представитель марки «JMC» в Азербайджане. «JMC» — один из ведущих китайских производителей пикапов и коммерческих автомобилей, известный своими мощными двигателями и прочной конструкцией.
«Pasha Bank» является официальным банком мероприятий.
Для посетителей будет организован бесплатный трансфер от станции метро «Кёроглу» до Баку Экспо Центра и от Баку Экспо Центра до торгового центра "Park Bulvar". Официальным спонсором этого сервиса являются компании «AZFEN» и «TEKFEN».
ОРГАНИЗАТОРЫ
Организаторами «Baku Energy Week» являются компании «Iteca Caspian» и их международные партнеры «ICA Events» и «CEM FZ LLC». «Baku Energy Week» также имеет знак качества Всемирной Ассоциации Выставочной Индустрии «UFI», подтверждающий высокий уровень организации и достоверность предоставленной статистики. Активную поддержку мероприятию также оказывает «Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана» (ASTA). В качестве официальных партнёров мероприятия выступают компании «AzExpoMontage MMC», «Caspian Freight Services», «Hilton Garden Inn Baku», «Ibis Baku City», «Radisson Hotel Baku», «Gloria Flowers» и «Greenwich Travel Club».
Подробную и регулярно обновляемую информацию о Бакинской Энергетической Неделе можно найти на официальном сайте — www.bew.az, а также на страницах мероприятия в социальных сетях.