ASTA Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı ağacəkmə tədbiri keçirib
Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən 6 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş ağacəkmə tədbiri keçirilib.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində təşkil olunan “100 il – 100 ağac” başlığı altında ağacəkmə aksiyası Bakı Ekspo Mərkəzinin həyətyanı sahəsində baş tutub.
Ağacəkmə tədbirinin əsas məqsədi Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasının üzvlərini bir araya toplayaraq, ətraf mühitin qorunmasına və bərpasına hər zaman böyük önəm vermiş Ulu Öndərin 100 illik yubileyini qeyd etmək olmuşdur. Heydər Əliyev Azərbaycan təbiətinə xüsusi önəm vermiş, onun daim təbii və ilkin toxunulmazlığını qorumağın vacibliyini zəruri hesab etmişdir. Onun ölkəyə rəhbərlik etdiyi dövrlərdə Azərbaycanda ekoloji sabitliyin qorunması və ətraf mühitin mühafizəsi məsələlərinə böyük diqqətlə yanaşılıb, paytaxtla yanaşı regionlarda yaşıllaşdırma işlərinə xüsusi əhəmiyyət verilib.
Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasının Sədri Fərid Məmmədov tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edib. Ağacəkmə aksiyasında Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian”, “AzExpoMontage”, “Caspian Freight Services”, “GREENWICH Travel Club” şirkətləri və Bakı Ekspo Mərkəzin nümayəndələri iştirak ediblər.
Bu il Ümummilli Liderin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Azərbaycanda sərgi sənayesinin əsasının qoyulmasında Ulu Öndərin müstəsna rolu olmuşdur. Belə ki, ölkəmizdə beynəlxalq sərgilərin keçirilməsi təşəbbüsü Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülmüşdür. Azərbaycanda ilk beynəlxalq sərgi -  “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin bünövrəsinin qoyulması və Ümummilli Liderin rəhbərliyi ilə işlənib hazırlanan yeni neft strategiyasının elan olunması eyni vaxta – 1994-cü ilə təsadüf edir.
Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası tərəfindən təşkil edilən ağacəkmə tədbiri Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsini bir daha yad edərək, onun yaşıllıqlara, təbiətin mühafizəsinə olan qayğı ənənəsini davam etdirir.
Bundan əlavə, ağacəkmə tədbirləri ekoloji tarazlığın bərpasına, ətraf mühitin qorunmasına kömək etmək, atmosferi oksigenlə zənginləşdirmək, ictimaiyyətin diqqətini yaşıllıqların qorunmasına yönəltmək, eləcə də insanların ekoloji problemlərə daha həssas yanaşmasına və bununla bağlı birgə fəaliyyətə səsləməyə xidmət edən faydalı fəaliyyət növlərindən ibarətdir.

ASTA organises tree planting event in honor of 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev
On 6 May 2023, the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA) held a tree planting action in honor of the 100th anniversary of the birth of Azerbaijan's National Leader Heydar Aliyev.
Held under the slogan "100 years - 100 trees" in the area adjacent to Baku Expo Center, the event was a part of "Year of Heydar Aliyev".
It brought together the members of the Association and was accompanied with the celebration of the jubilee of the National Leader, who had always paid special attention to environment protection and recovery. Setting a lot of stores by Azerbaijan's nature, Heydar Aliyev considered it a must to keep it intact. During his leadership, Azerbaijan's government kept in focus such issues as environmental stability and protection, as well as landscape gardening in the regions and capital alike.
Chairman of the Azerbaijan Exhibition Organisers Association, Farid Mammadov opened the event with a welcome speech. Participating in the event were representatives of Caspian Event Organisers, Iteca Caspian, AzExpoMontage, Caspian Freight Services, GREENWICH Travel Club, and Baku Expo Center.
This year, we celebrate the 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev, and President Ilham Aliyev of Azerbaijan has signed a decree, declaring that the year 2023 shall be celebrated as "Year of Heydar Aliyev" in our country. The National Leader played an important role in the formation of Azerbaijan's exhibition industry; it was but him who put forward the initiative to hold international exhibitions in our country. The first ever, branded Caspian Oil&Gas, happily coincided with the development and announcement of the National Leader-drawn new oil strategy in 1994.
The tree planting event has been organized by the Azerbaijan Exhibition Organisers Association in order to commemorate Heydar Aliyev's anniversary and show that his planting and environmental initiatives do live on.
Besides, such events promote the restoration of ecological balance and environment protection and help enrich the atmosphere with oxygen; they are designed to raise people's awareness about the protection of vegetation and call on them to be more sensitive to environmental issues and act accordingly.