“Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası” İctimai Birliyi təsis edildi
Assosiasiyanın məqsədi Azərbaycanda yarmarka-sərgi, tədbir sənayelərinin inkişafı və gücləndirilməsinin təşviqi çərçivəsində bu sənaye növlərinin iştirakçılarının konsolidasiyası, sektor daxilində layihə və təşəbbüslərin işlənib hazırlanması, konqres və sərgi sənayesinin beynəlxalq aləmdə təşviqidir.
Biznes assosiasiyaları ölkə iqtisadiyyatının sektoral və regional hədəflərinə nail olunmasında dövlət-biznes dialoqu platforması olmaqla yanaşı, üzv şirkətlərin fəaliyyət göstərdikləri sektor və ya bölgələrin dayanıqlı inkişafı istiqamətində mühüm vasitələrdən biridir. Beynəlxalq sərgilərin təşkilində çoxillik təcrübəyə malik şirkətlər tərəfindən belə bir assosiasiyanın təsis edilməsi, şübhəsiz, həm sərgi təşkilatçılığı sahəsinə, həm də ümumilikdə ölkə iqtisadiyyatına öz töhfəsini verəcəkdir.
Assosiasiyanın təsisçiləri beynəlxalq sərgilərin təşkili sahəsində ixtisaslaşmış “Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian” və “AzExpoMontage” şirkətləri, sədri və qanuni təmsilçisi isə “Caspian Event Organisers” şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədovdur.
Müstəqil Azərbaycanın sərgi sənayesinin əsası ilk dəfə 1994-cü ildə keçirilmiş “Xəzər Neft və Qaz” Sərgisi ilə qoyulmuşdur. Bu müddət ərzində Azərbaycanda sərgi sənayesi işgüzar turizm, mehmanxana, restoran biznesi və s. inkişafına daimi illik töhfəsi ilə ölkə iqtisadiyyatının bir hissəsinə çevrilmişdir.

Учреждена Общественное Объединение «Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана»
Целями ассоциации является консолидация участников выставочно-ярмарочной и ивент-индустрии в рамках содействия их развитию и укреплению в Азербайджане, разработка проектов и инициатив, а также продвижение конгрессов и выставок на международном уровне.
Выполняя роль площадки для диалога государства и бизнеса во имя достижения отраслевых и региональных целей экономики страны, бизнес-ассоциации одновременно служат одним из важных инструментов устойчивого развития отрасли или регионов, в которых работают их компании-члены. Создание такого объединения компаниями, имеющими многолетний опыт организации международных выставок, внесет вклад как в сферу организации выставок, так и в экономику страны в целом.
Основателями ассоциации являются специализирующиеся на организации международных выставок компании “Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian” и “AzExpoMontage”, а в качестве директора и законного представителя новой организации выступает главный директор “Caspian Event Organisers” Фарид Мамедов.
История выставочной индустрии независимого Азербайджана началась с выставки «Нефть и Газ Каспия» в 1994 году. За прошедшие годы выставочная индустрия в Азербайджане стала частью экономики страны и вносит значительный вклад в развитие делового туризма, гостиничного и ресторанного бизнеса и т.п.